Blog

Wirus RS

Bardzo dużo słyszymy ostatnio o zachorowaniach na grypę i odrę. Sezon jesienno-zimowy dopiero się jednak rozpoczął i w związku z tym należy także wspomnieć o wirusie RS (RSV- respiratory syncytial virus). Chociaż mało znany z nazwy, to występuje powszechnie - jest jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. U części z nich infekcja powtarza się nawet kilkukrotnie. U około 95% dzieci w 2 roku życia stwierdza się przeciwciała [...] (więcej...)

17 LISTOPADA ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA

NAJTRUDNIEJ PRZEŻYĆ PIERWSZY DZIEŃ ŻYCIA 17 listopada obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA. Za wcześniaka uznaje się dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży, zaś częstość porodów przedwczesnych to 6,3% – 6,5%. Czynniki ryzyka porodu przedwczesnego: czynniki społeczne wiek matki poniżej 16 lub powyżej 35 lat czas pracy powyżej 40 godzin tygodniowo ciężka praca fizyczna niski status socjoekonomiczny brak opieki prenatalnej ograniczony [...] (więcej...)

24 października Światowym Dniem Otyłości

Otyłość osiągnęła rozmiary epidemii. Jest to problem nie tylko dorosłych; otyłością dotknięta jest coraz większa liczba dzieci. Według World Obesity Forum nadwaga lub otyłość dotyczą około 20% - 35% dzieci w Europie, a co roku stwierdza się na naszym kontynencie około 500 000 nowych przypadków dzieci dotkniętych tym schorzeniem. Wg WHO, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek. W ostatnich 20 [...] (więcej...)

Dziecko z niskim wzrostem - kogo diagnozować, kogo uspokoić?

Jak ocenić wzrost? Pediatra przede wszystkim powinien obiektywnie ocenić pacjenta, dokonując pomiaru wzrostu Państwa dziecka i nanosząc jego obecną wartość na siatkę centylową. Należy również wykreślić krzywą wzrastania. Jest to proste a jednocześnie niezmiernie wartościowe narzędzie diagnostyczne. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami w ocenie rozwoju fizycznego do ukończenia piątego roku życia należy korzystać z siatek centylowych opracowanych [...] (więcej...)

Otyłość u dzieci i młodzieży

Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba dotkniętych nią osób cały czas wzrasta i coraz częściej występuje u najmłodszych członków społeczeństwa – dzieci i młodzieży. Jak ocenić masę ciała? Aktualnie przyjęte i rekomendowane jest posługiwanie się wskaźnikiem masy ciała, który dla populacji dzieci i młodzieży do 18 r.ż. odczytuje się z tabel i siatek centylowych odpowiednich dla wieku i płci (siatki centylowe WHO lub OLA/OLAF). Nadwagę [...] (więcej...)

Nadmierne owłosienie u dziewcząt

Nadmierne owłosienie u dziewczynek jest częstą przyczyną konsultacji pediatrycznych. Rodziców niepokoi obecność obfitego owłosienia na przedramionach, podudziach czy szyi. KOGO USPOKOIĆ? Hipertrichoza, czyli uogólnione nadmierne owłosienie ma często charakter rodzinny. Włosy są delikatne, miękkie, występują poza okolicami hormonozależnymi(wargi górne, broda, boki policzków, okolica między sutkami, dół brzucha i wewnętrzna powierzchnia ud, [...] (więcej...)

Niedoczynność tarczycy – problem nie tylko dorosłych

Niedoczynność tarczycy coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Główną przyczyną jest autoimmunologiczne zapalenia tego gruczołu czyli choroba Hashimoto. Nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca może zaburzać rozwój dziecka. Jeżeli obserwujecie Państwo u swojej pociechy takie objawy jak: spowolnienie wzrastania zaburzenia koncentracji, problemy z zapamiętywaniem senność zmniejszoną tolerancję wysiłku fizycznego i/lub zimna opóźnione dojrzewanie [...] (więcej...)