Blog

24 października Światowym Dniem Otyłości

Otyłość osiągnęła rozmiary epidemii.

Jest to problem nie tylko dorosłych; otyłością dotknięta jest coraz większa liczba dzieci. Według World Obesity Forum nadwaga lub otyłość dotyczą około 20% - 35% dzieci w Europie, a co roku stwierdza się na naszym kontynencie około 500 000 nowych przypadków dzieci dotkniętych tym schorzeniem. Wg WHO, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek.

W ostatnich 20 latach w Polsce nastąpił trzykrotny wzrost liczby dzieci z nadwagą. Wg badań Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie otyłość dotyczy około 16% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. WHO przewiduje, że w 2025 r. ok. 12 milionów dzieci na świecie będzie miało nieprawidłową tolerancję glukozy, 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu drugiego, 27 milionów będzie miało nadciśnienie, a u 38 milionów dojdzie do stłuszczenia wątroby lub nagromadzenia tłuszczu w tym organie.

Mając na uwadze te zatrważające dane nie możemy dopuścić do jej wystąpienia u naszych pociech. Musimy więc zadbać o zdrowe, regularne posiłki oraz codzienną aktywność fizyczną.

mgr Katarzyna Żmijewska, dietetyk

← Wróć do poprzedniej strony