Blog

Wirus RS

      Bardzo dużo słyszymy ostatnio o zachorowaniach na grypę i odrę. Sezon jesienno-zimowy dopiero się jednak rozpoczął i w związku z tym należy także wspomnieć o  wirusie RS (RSV- respiratory syncytial virus). Chociaż mało znany z nazwy, to występuje powszechnie - jest jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. U części z nich infekcja powtarza się nawet kilkukrotnie. U około 95% dzieci w 2 roku życia stwierdza się przeciwciała świadczące o kontakcie z tym wirusem.

     Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, ale wirus może przebywać na zakażonej powierzchni wiele godzin. Choroba rozpoczyna się katarem, kaszlem i umiarkowaną gorączką, ale może doprowadzić do zapalenia oskrzelików lub płuc, z niewydolnością oddechową włącznie. Z danych epidemiologicznych wynika, iż ryzyko ciężkiego zakażenie wirusem RS jest największe u noworodków i u niemowląt urodzonych przedwcześnie.

     Nie ma leczenia przyczynowego, a postępowanie jest wyłącznie objawowe. Polega ono  m.in. na odpowiednim nawodnieniu dziecka oraz stosowaniu leków przeciwgorączkowych. W przypadku wystąpienia duszności, zasinienia skóry, trudności z karmieniem czy nawodnieniem dziecka, konieczna jest hospitalizacja.

     Do tej pory nie opracowano szczepionki przeciwko RSV.  Profilaktyka zakażenia wirusem RS polega na podaniu swoistej immunoglobuliny ludzkiej o nazwie paliwizumab. Ze względu na wysoki koszt leczenia, jest ona stosowana w ramach programu lekowego  Ministerstwa Zdrowia. Objęte refundacją są noworodki i niemowlęta urodzone do 33 tygodnia ciąży, w tym wszystkie dzieci z rozpoznaną dysplazją oskrzelowo- płucną.

W naszej przychodni jest dostępny szybki test na obecność wirusa RS.

Anna Siwonia, specjalista pediatrii

← Wróć do poprzedniej strony